• Skladanie Rubikovej kocky 3x3x3 – školské kolo

          • V roku 1974 vymyslel maďarský profesor architektúry Ernő Rubik, pôsobiaci na budapeštianskej univerzite aplikovaného umenia a dizajnu, názornú učebnú pomôcku pre študentov, ktorým chýbala priestorová predstavivosť. Vtedy ani len netušil aký výrazný rozmach zaznamená jeho zábavný mechanický hlavolam.

            Vynájdená šesťfarebná kocka, ktorú dnes poznáme pod názvom Rubikova kocka, oslovila aj našich žiakov. S veľkou obľubou túto populárnu logickú hru skladajú počas prestávok, preto vznikla myšlienka uskutočniť v našej škole prvý ročník súťaže Skladanie Rubikovej kocky 3x3x3. Počas veľkej prestávky sa 17. 5. 2024 v špeciálnej učebni ZŠ Bojnice konalo školské kolo. Úlohou žiakov bolo zložiť Rubikovu kocku 3x3x3 v čo najkratšom časovom limite s možnosťou využitia troch pokusov. Do netradičnej súťaže sa prihlásilo 12 žiakov 6. - 8. ročníka, ktorí vedia rýchlejšie a obratnejšie poskladať Rubikovu kocku. Súťaž v rýchlosti skladania Rubikovej kocky 3x3x3 vyhral Patrik Priehoda zo 7. A triedy s časom 22,79 sekúnd. (Pre porovnanie víťaz prvých majstrovstiev sveta, ktoré sa konali pred 42 rokmi zložil kocku za 22,95 sekúnd. Dnešní speedcuberi dosahujú čas 3, 13 sekundy.) V poradí druhý najlepší čas 35,88 sekúnd dosiahol Patrik Kováč zo 7. A a tretí skončil Ján Zimányi s časom 36,24 sekúnd. Ďalší súťažiaci, ktorých čas bol pod 1 minútu: 42,57 sekúnd - Matej Klopček z 8. A a 47,12 sekúnd - Tomáš Garaj zo 6. B. Zaujímavosťou súťaže bol Dávid Čuka zo 6. C triedy, ktorý sa kvôli vyhlásenej súťaži naučil postup skladania Rubikovej kocky v priebehu pár dní, aby sa mohol zúčastniť súťaže a zmerať si sily s ostatnými.

            Žiaci v priemere využívali do 59 ťahov na zloženie kocky. Z množstva možností skladania Rubikovej kocky súťažiaci uprednostňovali metódu skladania vrstva po vrstve s postupným skladaním bielej strany vychádzajúc z bieleho kríža s farebnou nadväznosťou na bočné stredy a ďalšie farby strán s využitím príslušných algoritmov. Na zvýšenie efektivity a rýchlosti poskladania kocky žiakom výrazne dopomohla  schopnosť vidieť ťahy v predstihu, použiť známe vzorce a ovládanie algoritmov. Algoritmy vykonávali žiaci automaticky pomocou hmatovej pamäte, vedeli aký pohyb strieda ktorý. Ako zdroj na začiatku učenia im slúžili výukové videá na YouTube od viacerých súčasných speedcuberov, ale využili aj vzájomné spoločné učenie sa jeden od druhého. O šikovnosti našich žiakov svedčí aj fakt, že vo voľnom čase sa venujú skladaniu aj iných trojrozmerných telies napr. 4x4x4, 5x5x5, Pyraminx, Megaminx, Mirror cube a iných.

            Cieľom súťaže bolo hrovým spôsobom podporiť logické a analytické myslenie u žiakov, precvičiť pamäť, rozvíjať vytrvalosť, trpezlivosť a priestorovú inteligenciu, trénovať neštandardné uvažovanie, manuálnu zručnosť a zvyšovať celkovú intelektuálnu úroveň súťažiacich pri objavovaní ďalších možných kombinácií. Dúfame, že „Rubikomániu“ si naši žiaci zopakujú aj o rok a snáď vo väčšej konkurencii.    

            Z: Mgr. Mariana Lipovská     

          • Svet mušlí a podmorských živočíchov

          • Dňa 16. 5. 2024 p. učiteľka PaedDr. Andrea Šimkovičová zorganizovala návštevu zaujímavej výstavy  v galérii Regionart pri RKC v Prievidzi, ktorú absolvovali žiaci zo 6.B triedy v rámci hodiny biológie a geografie.Šiestaci sa aktuálne na biológii učia  o živočíchoch so schránkou – mäkkýše: lastúrniky a ulitníky a na geografii Juhovýchodnú Áziu. P. lektorka Mgr. Monika Bartušová nám pútavo porozprávala o zaujímavostiach podmorského sveta, pripravila praktickú aktivitu- vyrábanie papierových lastúr s perlou. Vypĺňali sme dva pracovné listy k mäkkýšom a na záver sme mali vedomostný kvíz. Každý šiestak si ešte mohol vybrať krásnu ulitu, lastúru či schránku iného morského živočícha. Na samotnej výstave sme mali možnosť vidieť najrozsiahlejšiu súkromnú zbierku morských mäkkýšov zo svetových oceánov. Zbierka obsahuje stovky druhov ulít a lastúr rôznych tvarov a veľkostí od 1 do 70 cm. Vystavované druhy sa vyskytujú hlavne v teplejších oblastiach oceánov a morí – v Indickom oceáne, Karibiku, Indočíne, Filipínach, Oceánii, ale aj v Stredozemnom mori či okolí Afriky.Zberateľom je pán Milan Berešík, ktorý založil svoju zbierku už pred 30 rokmi, vďaka svojej cestovateľskej vášni.  Zodpovedná PaedDr. Andrea Šimkovičová

          • Okresná súťaž Hliadok Mladých zdravotníkov

          • Dňa 15. 5. 2024 sa šesť žiačok z 8.A triedy Valentína Kulichová, Liliana Hanuliaková, Zoja Humajová, Sofia Richterová, Vivien Minichová a Michaela Judínyová zúčastnili okresného kola súťaže Hliadok Mladých zdravotníkov, ktorá bola tradične na Gymnáziu V. B. Nedožerského v Prievidzi. Za 2. stupeň sa prihlásilo a súťažilo 14 družstiev z okresu Prievidza. Títo mladí ľudia museli zvládnuť resuscitáciu dospelého človeka, juniora, mať zdravotnícke vedomosti, vedomosti  o červenom kríži, liečivých rastlinkách a prakticky zvládnuť prvú pomoc poranení ako veľké vonkajšie krvácanie, cudzie teleso v rane, epilepsiu, otvorenú zlomeninu, krvácanie z nosa, popáleniny a iné. V silnej konkurencii sme získali krásne  2. miesto. Dievčatám patrí veľké ďakujem.

            Zodpovedná PaedDr. Andrea Šimkovičová

          • Kreatívna hodina Geografie v 6. A

          • Dňa 7.5. 2024 sme so šiestakmi  na hodine Geografie zvolili netradičný spôsob výučby tematického celku Ázie. Žiaci sa pokúsili vytvoriť návrh japonskej záhrady praktickou a hlavne zábavnou formou s využitím kremenného a kinetického piesku . Najskôr sa šiestaci oboznámili so štýlom suchej záhrady, čo  je v Japonsku známy pod názvom karesansui. Táto  záhrada je tvorená z kameňov, veľkých skál, piesku či štrku. Piesok predstavuje vodu a more, kamene predstavujú súš a veľké skaly zas pohoria. Na malom kúsku sú tak  všetky prvky a živly umiestňované prirodzene, ako to môžeme pozorovať aj v prírode. Zodpovedná PaedDr. Andrea Šimkovičová

          • Okresné kolo v atletike chlapcov

          • Dátum: 15.5.2024

            Miesto: ZŠ Energetikov  Prievidza

            Súťaži sa zúčastnilo 18 škôl okresu. Konkurencia bola silná a výkony žiakov boli výborné ale napriek tomu výsledky stačili na celkové 5.miesto

            Výsledky žiakov:

            Beh 60m: Hoza T. :      7,62sek – celkové 2.miesto

                             Klopček M.: 7,67sek – celkové 3.miesto

            Skok do výšky: Kollár M. :  135cm

                                       Letavay M.: 130cm

            Hod kriketovou loptičkou: Mareš D.:        64m celkové 5.miesto

                                                          Rybanský T.:   52m

            Vrh guľou: Mareš D.: 11,25m celkové 4.miesto

                               Kotrík T.: 7,76m

            Beh 800m: Hoza T.:  2:16,59sek celkové 1.miesto – postup do krajského kola 22.5.2024 v Dubnici nad Váhom

                               Rybanský T.: 2:28,39 celkové 6.miesto

            Skok do diaľky : Kollár T.:     383cm

                                        Letavay M.: 426cm

            Našu školu reprezentovali: T.Hoza, T.Kotrík, T.Kollár, T.Rybanský, D.Mareš, M.Letavay, Klopček M.

            Zodpovedná: Mgr.Helena Heráková

          • Okresné kolo atletiky dievčat

          • 15. 5. 2024 sa konalo v atletickom areáli ZŠ Energetikov okresné kolo atletiky dievčat, ktorej sa zúčastnilo 104 žiačok zo 16 škôl. Z našej školy bolo vybraných 8 žiačok na reprezentáciu: Laura Aune, Petra Baťová, Soňa Bellová, Natália Buranská, Karolína Cipov, Michaela Hlásna, Lea Ledecká a Michaela Tonhajzerová. Natália Buranská zo 7. C získala 2. miesto v disciplíne skok do diaľky. Srdečne jej gratulujeme.

            Z: Mgr. Mariana Lipovská

          • Exkurzia do Zážitkového centra vedy Aurelium

          • V utorok 14.5. 2024 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili fyzikálnej exkurzie do Bratislavy, kde navštívili Zážitkové centrum vedy  Aurelium- miesto, kde sa prelína zábava s učením v duchu hesla J. A. Komenského „Škola hrou“. Po privítaní sa dozvedeli, že zážitkové centrum je pomenované po významnom slovenskom fyzikovi, technikovi a zakladateľovi teórie parných a plynových turbín prof. Ing. Aurelovi Stodolovi. V úvode bola pre žiakov pripravená laserová šou, po ktorej im boli predstavené niektoré známe vynálezy zo sveta elektrických výbojov a bleskov Nicolasa Teslu. Následne si sami mohli vyskúšať interaktívne exponáty zamerané na najzaujímavejšie javy z oblasti fyziky, chémie, biológie a iných prírodných a technických vied. Žiaci zistili, že hoci je veda často náročná, môže byť aj veľmi zábavná.

          • Deň Európy

          • Dňa 10.5.2024 sme si v ZŠ Bojnice pripomenuli Deň Európy projektom, na ktorom pracovali žiaci celého 9. a 7. ročníka. Siedmaci pracovali v skupinách a pripravili si informácie o 16 štátoch Európy. Vyzdvihli výnimočnosť a špecifiká krajín ako napríklad pamiatky, tradičný odev, osobnosť z minulosti i prítomnosti, rôzne zaujímavosti, použili i interaktívne tabule, napr. chanson Edith Piaf, ukážku festivalu paradajok La Tomatina, krátke videá o tradíciích. Neobišli ani typické tradičné dezerty, s ktorými im pomohli ich rodičia. Žiaci aj pedagógovia mali možnosť ich ochutnať

            Deviataci počas hodín výtvarnej výchovy tvorili 3D modely súvisiace s predstavovaním krajín. Modely sú vystavené i nasledujúci týždeň a budia pozornosť aj u rodičov. Rovnako budú prezentované aj pri návšteve anglického vyslanca počas návštevy našej školy.

            Odmeny pre žiakov boli zabezpečené od Európskej komisie so sídlom v Bratislave, za čo veľmi ďakujem.

            Projekt mal u žiakov veľký úspech.

            Zodpovedný : Mgr. K. Tirteyová, Mgr. A. Čibiková

          • Deň matiek – školská besiedka

          • Dňa 10.5.2024 sa v našej škole uskutočnila školská besiedka pri príležitostí medzinárodného sviatku Dňa matiek.Žiaci 2.B triedy poctivo nacvičovali svoj program, ktorý predviedli svojím mamičkám, babičkám a oteckom v našej triede.O tom, že o zábavu nebola núdza, svedčí bohatý program plný básničiek, pesničiek, scénok a tancov veľmi talentovaných žiakov.V programe vystúpili aj naše budúce moderátorky, herečky , tanečníci ,tanečníčky , fitnesky,  hudobníci a všetky deti, ktoré chceli takýmto spôsobom vzdať úctu a lásku, tým, ktoré si to najviac zaslúžia – svojím mamičkám .Po skončení krásneho programu boli všetky mamičky obdarené medovníkovým srdiečkom a deti sladkou odmenou za výborný výkon. Pre mňa ako triednu učiteľku bola najväčšia odmena radosť a dojatie, ktoré sa dalo vyčítať z tvárí prítomných hostí.Na záver sa ozval veľký potlesk, ktorý si všetci malí účinkujúci určite za svoj výkon a nadšenie zaslúžili !

            Mgr. Marcela Divékyová

          • Arborétum Tesárske Mlyňany, Zubria zvernica – exkurzia z biológie

          • Vo štvrtok 9. mája 2024 sa žiaci šiesteho ročníka spolu s triednymi učiteľmi ( Mgr. Renata Chovanová, Mgr. Veronika Píšová a Mgr. Jozef Baláž ) aktívne zúčastnili biologickej exkurzie do Arboréta v Tesárskych Mlyňanoch, kde získali nové zaujímavé informácie o rôznych cudzokrajných drevinách prakticky z celého sveta.Toto arborétum je v súčasnosti vedeckým pracoviskom Slovenskej akadémie vied a zároveň chráneným areálom. Po absolvovaní prehliadky so sprievodcom sa žiaci presunuli do Zubrej zvernice, kde mohli obdivovať jedny z najväčších európskych suchozemských cicavcov – zubry hrivnaté. Asi najväčšou atrakciou bolo čerstvo narodené mláďa.

          • Krajské kolo v touchdown handball starších žiakov

          • Dátum: 14.5.2024, Miesto: ZŠ Sama Chalupku Prievidza 

            Po postupe z okresného kola sme si v krajskom kole zmerali sily len s o súpermi z Dubnice nad Váhom. Ostatné školy nesplnili podmienky súťaže v okresných kolách. Hrali sme na väčšie ihrisko, čo bolo pre nás výhodou. Chlapci, ktorí hrávajú hádzanú mohli využiť svoje zručnosti v hre. Jednoznačným víťazstvom si vybojovali postup na majstrovstvá Slovenska konané v Šamoríne 11.-12.6. 2024

            Výsledky:   ZŠ Bojnice - ZŠ Pod Hájom Dubnica nad Váhom           22: 6

            Poradie: 1.miesto: ZŠ Bojnice     

                          2.miesto: ZŠ Pod Hájom Dubnica nad Váhom

            Našu školu reprezentovali: T.Hoza, T.Kotrík, T.Kollár, M.Krkoška, P.Krkoška, M.Ištok, M.Trgiňa, M.Fischer, Š.Vlnieška, K.Sekereš, M.Húska, T.Rybanský

            Zodpovedná: Mgr.Helena Heráková

          • Základný plavecký výcvik žiakov 3.A a 3.B

          • Základný plavecký výcvik sa uskutočnil v dňoch 29.4.2024 – 10.5. 2024 pre žiakov tretieho ročníka v Národnom centre vodného póla  v Novákoch. Z 3.B sa ho zúčastnilo 19 žiakov a z 3.A triedy 20 žiakov. 4 žiaci nedokončili kurz so zdravotných dôvodov.

            Počas 8 dní žiaci  predvádzali svoju šikovnosť, vytrvalosť a zručnosť. Každý deň sa tešili na nové hry a činnosti vo vode. Obsahom základného plaveckého výcviku bolo cvičenie na suchu, vo vode, základné pohyby paží a dolných končatín, hry na nácvik dýchania, splývania, samotné splývanie, nácvik plaveckého spôsobu znak /nohy/, prsia /ruky/, kraul a záverečné overovanie zdatnosti žiakov.

            Všetci žiaci  sa skamarátili s vodou i so zdravým plávaním. Za odmenu im bol udelený diplom za úspešne absolvovaný kurz.

            Zapísala: Mgr. Gabriela Gaherová

          • Okresné kolo v touchdown handball starších žiakov

          • Dátum: 10.5.2024

            Miesto: CVČ Nováckeho Prievidza, Dátum: 10.5.2024

            Táto súťaž patrí k novinkám, preto osvojenie nových pravidiel bolo pre žiakov výzvou uspieť. V okresnom kole sme mali dvoch súperov, ktorých sa nám podarilo zdolať a vybojovať postup do krajského kola.

            Výsledky:

            ZŠ Bojnice - ZŠ Handlová                   30: 21

            ZŠ Bojnice  - ZŠ Nitrianske Rudno     30:19

            Poradie: 1.miesto: ZŠ Bojnice    

                          2.miesto: ZŠ Nitrianske Rudno      

                          3.miesto: ZŠ Handlová                  

            Našu školu reprezentovali: T.Hoza, T.Kotrík, T.Kollár, M.Krkoška, P.Krkoška, M.Ištok, M.Trgiňa, M.Fischer, Š.Vlnieška, K.Sekereš, M.Húska

            Zodpovedná: Mgr.Helena Heráková

          • Literárno-historická exkurzia

          • Dňa 7. 5. 2024 navštívili žiaci 7. A a 7. B  Múzeum a literárnu  expozíciu  P. O. Hviezdoslava  v  historickej budove Čaplovičovej knižnice na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne. Literárna expozícia v troch miestnostiach približuje život a tvorbu jedného z najvýznamnejších realistických, lyricko-epických autorov slovenskej literatúry z prelomu 19. a 20. storočia – básnika, dramatika, prekladateľa a advokáta Pavla Országha Hviezdoslava. Textový a obrazový materiál je doplnený originálnymi osobnými pamiatkami z pozostalosti básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Súčasťou expozície je jeho pracovňa, časť salónu, odev, dary k životným jubileám a množstvo predmetov osobnej potreby. Dopĺňajú ju art protisy akad. maliarky Evy Trizuljakovej, inšpirované Hviezdoslavovým lyrickým cyklom Krvavé sonety a dobový nábytok.

            Z Dolného Kubína naša cesta  pokračovala k Oravskému hradu. Tu žiaci navštívili Thurzov palác, ktorý bol postavený na prelome 16.  a 17. storočia  a je stavebnou prezentáciou najvýznamnejších členov rodu Thurzovcov – Františka a Juraja. Hradná zbrojnica spolu so Salónom Thurzovcov sa pýši pôvodnými renesančnými  nástennými maľbami pochádzajúcimi zo začiatku 17. storočia. Atmosféru honosného sídla dotvára luxusný historický nábytok, dobová zbroj a repliky historických odevov. Žiaci obdivovali vstupnú miestnosť paláca, ktorej súčasťou sú fragmenty vzácnych renesančných nástenných malieb, datovaných do obdobia  Juraja Thurzu, ktorý ukončil výstavbu paláca. V medailónoch sa nachádzajú portréty Alžbety Czoborovej – Thurzovej a Juraja Thurza. Prezreli si aj stĺpovú sálu, hradnú kuchyňu, alchymistickú dielňu, salón umenia, šperkovnicu, expozíciu historických textílií, sakristiu, kaplnku sv. Michala a vstúpili do krypty, kde sú pochovaní viacerí členovia oravsko-bytčianskej vetvy tohto rodu.
            Neodmysliteľnou súčasťou kaplnky je barokový organ z 18. storočia, zrekonštruovaný v roku 2013.

            Literárno-historická exkurzia  rozšírila žiakom vedomosti získané  na vyučovaní a vzbudila v nich záujem o kultúrne a historické dedičstvo našich predkov.

            Zodpovedné: Mgr.Zuzana Wáclaviaková, Mgr. Renata Chovanová

          • Na potulkách prírodou

          • Vo štvrtok 9. mája 2024 žiaci siedmeho ročníka počas telesnej výchovy v sprievode svojich vyučujúcich Mgr. Mariany Lipovskej a JUDr. PaedDr. Petry Pernišovej spolu s pani asistentkou Táňou Dodokovou absolvovali turistiku k Šútovskému vodopádu, ktorý je najvyšším vodopádom Malej Fatry s celkovou výškou 38 metrov a zároveň štvrtou najvyššou vodnou kaskádou na Slovensku. Výstup nenáročnou turistickou trasou v dĺžke 3,7 km k prírodnému skalnému útvaru so súvislým vodným prietokom v nadmorskej výške 830 metrov žiaci zvládli miernym tempom za 1:15 hod. Kamenistou cestou s miernym stúpaním obdivovali malebné zákutia, pozoruhodnosti a scenérie prírodných krás. Poznávali rôznorodú faunu a flóru, druhové zloženie lesa a všímali si neživú prírodu. Počas náučného chodníka s miernym stúpaním si siedmaci preverili aj svoje vytrvalostné schopnosti v behu do kopca. Dobre zrelaxovaní a plní dojmov zo spoločne stráveného dňa sa v dobrej nálade a s úsmevom na perách vracali domov so želaním zopakovať si podobný výlet aj na budúci školský rok.  

            Z: Mgr. Mariana Lipovská

          • Slávik Slovenska 2024 – okresné kolo

          • 2. mája 2024 sa konal 32. ročník okresného kola speváckej súťaže slovenských ľudových piesní „Slávik Slovenska 2024“ v priestoroch Centra voľného času v Prievidzi. Našu školu reprezentovali za II. kategóriu Adam Rázga zo 6. C a za III. kategóriu Viktória Hromadová z 8. A ako náhradníčka, pretože víťazka školského kola Ema Králiková z 9. A mala v deň súťaže prijímacie skúšky na strednú školu. Emke držíme palce, aby bola úspešne prijatá na SŠ. Výkony súťažiacich boli obohatené hudobne zaujímavou korepetíciou od Sofie Chenxie Wang zo 6. B a od Zoje Humajovej z 8. A triedy, za čo im ďakujeme. Počet súťažiacich v I. kategórii bol 16, v II. kategórii taktiež 16 a v III. kategórii 10. Spolu súťažilo 42 žiakov. Obidvaja naši speváci podali hodnotné výkony so správnou intonáciou a kvalitnou, precítenou interpretáciou. Umiestnenie žiaľ nezískali. Ďakujeme za reprezentáciu školy a šírenie hodnôt slovenskej ľudovej kultúry prostredníctvom spevu ľudových piesní - umeleckých skvostov približujúcich minulosť a zachovávajúcich kultúrny odkaz našich predkov.  Z: Mgr. Mariana Lipovská

          • Švihadlom k zdravému pohybu

          • Od 9. 4. do 30. 4. 2024 sa konalo školské kolo súťaže v skákaní cez švihadlo pre žiakov 5. až 9. ročníka. Do súťaže sa zapojilo 97 žiakov, ktorí skákali počas veľkých prestávok v telocvični školy i v gymnastickej učebni v II. pavilóne za výraznej podpory svojich spolužiakov.

            V časovom limite 1 minúty najviac preskokov 183 urobil Tomáš Ján Hanzel zo 7. B triedy.

            Druhý v poradí skončil Jakub Dudo z 5. B, ktorému sa počas skákania v 28 sekunde rozviazala šnúrka na ľavej topánke a keďže nechcel prerušiť súperenie, skákanie dokončil na jednej nohe s výsledkom 179 preskokov bez zadýchania v porovnaní s ostatnými súťažiacimi. Jakubovi právom patrí uznanie za vytrvalosť, bojovnosť a odvahu.

            Ako tretia sa umiestnila Nela Zámečníková z 8. B, ktorej sa podarilo zvládnuť 174 preskokov za 1 minútu.

            Štvrté miesto obsadila žiačka, ktorú do súťaže prihlásili spolužiačky. Je ňou Ella Herman zo 6. B triedy s výsledkom 173 preskokov bez prerušenia.

            Ďalší v poradí: Matej Klopček 8. A - 171 x, Matias Hoza 5. B  - 163 x, Martin Hlásky 8. A – 156 x, Tomáš Garaj 6. B – 154 x (nedokončil posledných 5 sekúnd).

            Zaujímavosti zo súťaže:

            Najveselšie skákanie predviedla Mia Ricci Bartsch s tanečnými variáciami a veselosťou jej vlastnou. Ďakujeme Mia za pobavenie, bolo to veľmi milé spestrenie pre divákov.

            Skákať bez prerušenia zvládli: Ella Herman 6. B – 173 x, Soňa Bellová 8. B – 156 x, Lucia Hubačová 5. A – 153 x, Filip Pazdera 9. A – 152 x.

            Nie všetci súťažiaci dokázali skákať do konca časového limitu, 8 žiakov skákanie nedokončilo, nevládali s dychom. Miernu intenzitu (30 – 60 preskokov/1 min) malo 9 žiakov, v pásme strednej intenzity (60 – 120 preskokov/1min) skončilo 57 žiakov, vysokú intenzitu (120 – 180 preskokov/1min) dosiahlo 31 prihlásených žiakov. Všetkým zúčastneným patrí pochvala za ich dosiahnuté výkony a statočnosť.   

            Cieľom vyhlásenej súťaže bolo ukázať rovesníkom svoju kondíciu, silu, vytrvalosť, zmysel pre koordináciu a rytmus ale aj odhodlanosť zmerať si sily so súpermi. Samotní žiaci zhodnotili, že skákanie na švihadle bolo pre nich vítanou zmenou trávenia prestávok aktívnym pohybom.    

            Z: Mgr. Mariana Lipovská   

          • Medzinárodný deň tanca

          • V piatok 26.4. 2024 žiaci 1.stupňa ZŠ oslávili Medzinárodný deň tanca. Celý mesiac trénovali 3 rôzne tance, ktoré potom zatancovali so spolužiakmi v telocvični.  Všetci sa príjemne zabavili, tancovali malí aj veľkí, vo dvojiciach i samostatne. Pani učiteľka Ida Bátorová poďakovala všetkým pani učiteľkám za pomoc pri organizácii a deti pochválila za perfektné zvládnutie nových tancov. Všetci sa tešia na ďalšie nové tance, ktoré sa naučia budúci školský rok.

            Zodp. Mgr. Ida Bátorová

          • Hygiena – besedy o čistote rúk a zubov

          • Žiaci 1.A a 1.B sa dve aprílové stredy venovali besedám o čistote rúk a zubov. Najskôr sa dozvedeli, ako sa správne čistia ruky a na ktoré časti nemajú zabúdať. Pani lektorka z RÚVZ si pre deti pripravila prístroj, ktorý dobre umyté časti osvietil na modro. Pri hygiene zubov priniesla veľké modely zubov. Naučili sa časti a druhy zubov. Vysvetlili si správnu techniku pri umývaní aj správne držanie kefky. Následne si všetci správne umyli zúbky prinesenými kefkami s pastou. Besedy boli veľmi zaujímavé a poučné. Dúfame, že získané vedomosti budú denne využívať a predchádzať  chorobám a kazom na zuboch.

          • Beseda o prečítanej knihe

          • Vo štvrtok (25.04.2024) žiaci 4.A triedy absolvovali besedu o prečítanej knihe "Brata musíš poslúchať" od Gabriely Futovej. Žiaci si formou diskusie s pani knihovníčkou zopakovali hlavné postavy a dej prečítanej knihy. Taktiež obsah knihy prepojili s reálnym životom detí - čo by z prečítaného chceli zažiť a čo naopak určite nie, ale aj kto sa stotožnil s hlavnými postavami a prechádza si podobnými problémami ako oni.

            Žiaci boli počas celej besedy veľmi aktívni a s ochotou odpovedali na všetky položené otázky.