Novinky
Slávnostné ukončenie šk. roka 2024/2025
- 10
Vyhodnotenie žiackej fotografickej súťaže
Dňa 24.6.2025 sa uskutočnilo vyhodnotenie žiackej fotografickej súťaže „Svet okolo nás“, ktorú organizoval školský parlament s cieľom rozvíjať tvorivosť, estetické vnímanie a záujem o svet okolo nás. Súťaženie prebiehalo v mesiacoch apríl, máj a zúčastnilo sa jej 15 žiakov.
Výsledky:
- miesto Tomáš Hanzel 8.B fotografia č.4
- miesto Lea Ledecká 8.C fotografia č.5
- miesto Viktória Antolová 6.B fotografia č.12
Preukázalo sa, že máme medzi žiakmi talentovaných fotografov s citom pre detail a schopnosťou zachytiť výnimočné momenty zo svojho okolia. Ďakujeme všetkým zúčastneným a veríme, že podobné aktivity prispejú k rozvoju ich nadania.
Koordinátorky ŠP
Výlet do Medolandie
Na záver školského roka sme sa so žiakmi 3. ročníka vydali na výlet do Medolandie v Dolnej Krupej. Tento deň sa niesol v znamení poznávania fascinujúceho sveta včiel a vôní medu.
Po príchode nás privítala milá lektorka, ktorá nás zaviedla do moderného včelárskeho areálu. Na začiatku sme sa zúčastnili zaujímavej prezentácie o včelách a ich vývine. Dozvedeli sme sa, ako prebieha život v úli a aký veľký význam majú včely pre celé životné prostredie.
Ďalšou zastávkou bola ochutnávka rôznych druhov medu. Mnohí si so sebou odniesli aj malé darčeky v podobe medových produktov. Veľkým zážitkom bola aj vlastnoručná výroba sviečky z pravého včelieho vosku.
Po prehliadke areálu a aktivitách nás čakal spoločný obed a posedenie v príjemnom prostredí areálu.
Koncoročný výlet 6. ročníka do Trenčína
Dňa 23. júna 2025 sa 49 šiestakov spolu so svojimi triednymi pani učiteľkami zúčastnilo koncoročného výletu do Trenčína. Výlet sme začali prechádzkou centrom mesta, kde sme obdivovali krásnu architektúru, starobylé mestské domy i vežu a uličky plné histórie.
Následne sme navštívili Trenčiansky hrad, ktorý sa majestátne týči nad mestom a patrí medzi najstaršie a najvýznamnejšie hrady na Slovensku. Počas prehliadky sme sa dozvedeli o jeho strategickom význame v minulosti, keď slúžil ako ochrana proti vpádom nepriateľov. Videli sme známe časti hradu a užívali si nádherné výhľady na Trenčín a jeho okolie. Pán sprievodca nám porozprával aj známu legendu o studni lásky, ktorú vraj vykopal turecký vojak Omar, aby oslobodil svoju milú Fatimu. Zaujímavým momentom bol aj pohľad na rímsky nápis na hradnej skale, ktorý je dôkazom prítomnosti rímskych vojakov v tejto oblasti práve v období, keď sa mesto nazývalo Laugaricio.
Počas celého dňa panovalo veľmi teplé počasie, zdolali sme veľké množstvo schodov, no aj napriek tomu bola nálada výborná a výlet sme si všetci skvele užili.
Zodpovedné: Ing. Andrea Gendiarová, Mgr. Lívia Homolová, Mgr. Michaela Sobotová
Športový deň 8.a a 7.C - bowling
Beseda o knihe „Ako som dostal sestru“
V pondelok 23.6.2025 dopoludnia ožila Knižnica v Bojniciach detskými čitateľmi. Druháci zo Základnej školy s materskou školou Bojnice sa totiž zúčastnili besedy o prečítanej knihe Ako som dostal sestru od autorky Blanky Čapkovej. Žiaci si s radosťou zaspomínali na vtipné a dojemné momenty z príbehu o malom chlapcovi Jakubkovi, ktorému sa zrazu zmenil svet, keď do jeho rodiny pribudla sestrička. Spolu s knihovníčkou Lenkou Šagátovou rozoberali Jakubove pocity, nové zážitky a dôležitosť súrodeneckých vzťahov. Nechýbali ani zábavné aktivity, kartičky a ilustrácie z prečítanej knihy. Beseda bola nielen príjemným spestrením koncoročného školského dopoludnia, ale aj skvelou motiváciou k čítaniu.
Deti odchádzali z knižnice s úsmevom a s chuťou objavovať ďalšie príbehy ukryté medzi stránkami kníh. Žiaci 2.B ďakujú za návštevu a už teraz sa tešia na ďalšie stretnutie v knižnici.
Zodp. Mgr. Ida Bátorová
Deň plný oddychu a radosti
Dňa 20. júna 2025 sa žiaci 7. A a 7. B zúčastnili výletu, ktorý zahŕňal návštevu kina a minigolfu s bowlingom v Prievidzi. V dopoludňajších hodinách si v kine Sterio pozreli animovaný film Paddington v džungli. Zaujal ich svojím nielen humorným, ale aj poučným príbehom. Po filmovom predstavení sme sa presunuli na bowling, kde žiaci hrali na jednotlivých dráhach v skupinách, neskôr sa presunuli do exteriéru a súťažili v dráhovom golfe. Filmové predstavenie im poskytlo možnosť rozšíriť si obzory v oblasti kultúry a umeleckého vnímania, bowling podporil tímovú spoluprácu, športového ducha a kolektívne vzťahy medzi spolužiakmi.
Zodpovedné: Mgr. Píšová, Mgr. Chovanová
1
Poznávacia vychádzka 8.A a 7.C
Návšteva Sokoliarov, Botanyparku a ZOO
Cieľ: využitie poznatkov v reálnom prostredí, bezprostredné zhodnotenie konkrétnej reality, o ktorej sa žiaci teoreticky učili, viesť žiakov k zdravému pohybu počas pobytu na čerstvom vzduchu s prepojením rôznych vzdelávacích oblastí, pozorovať okolie, diskusia, riešenie problémových úloh.
Výlet do Trenčína 8.B a 8.C
Krásy Trenčína prišli obdivovať žiaci 8.B a 8.C triedy dňa 20. 06. 2025. Prvá cesta viedla k vyhliadkovej plavbe po Váhu. Počas hodinovej plavby na lodi Xénia sme smerovali proti prúdu k vodnej elektrárni, otočili sme sa a nabrali smer k stavidlám pri Trenčianskych Biskupiciach, pokračovali sme po starom koryte Váhu k obci Zamarovce a popri Ostrove sa vrátili naspäť do prístavu. Neskôr sme sa prešli historickým centrom mesta, kde sme mali krásny výhľad na Trenčiansky hrad. Navštívili sme lesopark Brezina a koncoročný výlet sme zakončili návštevou nákupného centra. Výlet sa vydaril a všetci sme sa spoločne vrátili spokojní a plní zážitkov.
Zodpovední: Mgr. Zuzana Wáclaviaková, Mgr. Miroslav Rybár, pedag. asis. Tatiana Dodoková
2
Koncoročný výlet 5.AB- Terchová- Jánošíkové diery, múzeum Terchová, salaš Syrex
Po stopách Jánošíka – turistika, zážitky a história
Dňa 19. júna 2025 sa naši piataci vydali na nezabudnuteľný výlet po stopách legendárneho Juraja Jánošíka. Turistická trasa viedla cez malý okruh Jánošíkových dier, ktorý má dĺžku približne 8 km. Deti s nadšením zdolávali náročný, ale očarujúci terén – vodopády, drevené mostíky a kovové rebríky priniesli poriadnu dávku adrenalínu aj zábavy.
Počas túry nechýbalo ani oddychové zastavenie – prestávka na občerstvenie, naháňačku a u niektorých aj na sladké palacinkové potešenie. Nezabudli sme ani na spoločné fotenie a obdivovanie krásy prírody v náručí Malej Fatry.
Ďalšou zastávkou bol salaš Syrex, kde si deti mohli zakúpiť tradičné syrové špeciality a miestne dobroty. Výlet sme zakončili v Terchovskom múzeu, kde nás zaujala filmová ukážka o živote Jánošíka a pútavá expozícia plná historických faktov a zaujímavostí.
Plní dojmov, nových poznatkov a zážitkov sme sa šťastne vrátili domov. Tento deň bol nielen o turistike, ale aj o spoznávaní našej histórie, tradícií a spoločnej radosti z pohybu v prírode.
Zodpovené: Mgr.H.Heráková, Mgr.K.Tirteyová
7
Športové dopoludnie s banskými záchranármi
Žiaci 2. ročníka zažili, 17.6. 2025, nezabudnuteľné dopoludnie plné dobrodružstva, pohybu a nových zážitkov. Na pozvanie rodiča Ing. R. Boška sa v rámci športového dopoludnia sa stretli s banskými záchranármi z Prievidze, ktorí im priblížili svoju náročnú, no nesmierne dôležitú prácu. Hlavná banská záchranná stanica v Prievidzi je jednou zo základných záchranných zložiek
Integrovaného záchranného systému SR.Deti si mohli na vlastnej koži vyskúšať niektoré zo záchranárskych disciplín – zlaňovali ako skutoční profesionáli, plazili sa úzkym priestorom, prechádzali cez simulovanú banskú štôlňu a zvládli aj lanovú dráhu. Zaujala ich aj prehliadka záchranárskych áut, sanitky a vybavenia ako kyslíková bomba či špeciálna maska, ktorú záchranári používajú pri zásahoch v podzemí.
Deti boli nadšené, aktívne sa zapájali do všetkých aktivít a s obdivom sledovali zručnosti a odvahu banských záchranárov. Ďakujeme za možnosť nazrieť do sveta tých, ktorí dennodenne riskujú svoje životy, aby zachraňovali iných.
Mgr. I. Bátorová, Mgr. Z. Lukáčiová
Tvorivé ruky
- 4
Aj tento školský rok naši žiaci naplno rozvinuli svoju šikovnosť a kreativitu na hodinách techniky a vyrábali rôzne zaujímavé výrobky. Boli použité rôzne materiály: drevo, kov, plast či kartón. Podľa pokynov učiteľa pracovali s rôznym náradím, ako sú píly, kladivá, pilníky, rašple, ale aj s teplovzdušnou pištoľou, elektrickou vŕtačkou a inými elektrickými zariadeniami. Naučili sa čítať technické výkresy, správne merať, prenášať rozmery na polotovar a precízne dotvoriť svoje výrobky do posledného detailu. Hodiny techniky učia trpezlivosti, presnosti, zodpovednosti a vzájomnej spolupráci. Zároveň rozvíjajú jemnú motoriku a technické myslenie, ktoré sú dôležité nielen v škole, ale aj v živote. Je radosť sledovať, ako pod rukami našich žiakov vznikajú z jednoduchých materiálov nápadité a užitočné výrobky.
Zodp: Mgr. E. Mikulášová, Mgr. A. Čibiková, Mgr. Ľ. Gajdáčová
Koncoročný výlet 7. C a 8. A – Cesta za poznaním: Thurzov dom - expozícia Tranzithistory a návšteva Múzea SNP
V utorok 17. júna 2025 navštívili žiaci 7. C a 8. A triedy interiér novej, originálnej a inovatívnej stálej expozície Tranzithistory v Thurzovom dome. Novovzniknutý priestor v 11 miestnostiach ponúkol žiakom jedinečnú možnosť spoznať históriu stredného Slovenska netradičným spôsobom pomocou moderných vizuálnych prvkov. Zaujímavo riešené prostredie doplnené o množstvo interaktívnych zložiek s využitím najnovších možností v spektre dostupných inštalačných, zvukových, vizuálnych, kreatívnych i multimediálnych technológií bolo pre žiakov veľmi bohaté a inšpiratívne na podnety z dejepisu, geografie, regionálnych dejín ale i folkloristiky. V úvode pani sprievodkyňa žiakom predostrela komplexný historický pohľad na mesto aj región Banskobystrického kraja, porozprávala im o vzniku Stredoslovenského múzea, histórii medeného mesta i jeho najvýznamnejších osobnostiach. Žiaci si prezreli hodnotné zbierkové predmety z archeologických, historických aj etnografických výskumov, numizmatiky, geológie. Prepojenie na výtvarné umenie mali možnosť žiaci vnímať cez neskorogotickú prestavbu fragmentov kamenných portálov, klenbu prejazdu, drevený trámový strop a Zelenú miestnosť s valenou klenbou a nástennou maľbou ale aj renesančne zdobenú fasádu s výraznou atikou a sgrafitivou výzdobou. Na dvoch podlažiach si prezreli viac ako 2 000 vystavených predmetov zo všetkých zbierkových fondov.
Našou ďalšou zastávkou bolo Múzeum Slovenského národného povstania, kde mali žiaci možnosť pochopiť osobitý význam vývoja slovenskej spoločnosti v rokoch 1938 až 1945 s akcentom na protifašistický národno-oslobodzovací boj a SNP. Prehliadka začala krátkym dokumentárnym filmom s autentickými zábermi o nástupe nacizmu v Nemecku a pokračovala multimediálnou expozíciou SNP 1944. Žiaci mali možnosť ocitnúť sa v povstaleckom zákope s vojakmi i priamo uprostred paľby. V Otvorenom depozitári si prezreli obsiahly zbierkový fond múzea. V exteriéri ich zaujal skanzen ťažkej bojovej techniky, pamätník protifašistickej bojovníčky a dôstojníčky Marty - Chavivy Reikovej (s krycím menom Ada Robinson). Pozornosť žiakov upútal najväčší exponát múzea lietadlo typu Li-2, ktoré poskytovalo leteckú pomoc SNP. Čas strávený v Múzeu SNP všetkých obohatilo o nové informácie podané netradičným a veľmi pútavým spôsobom. Nosnou myšlienkou celej našej prehliadky bolo spoznanie negatívneho vplyvu extrémizmu na ľudstvo. Ďakujeme pánovi lektorovi za obohacujúci výklad zameraný na dôležitý moment našej histórie, akým bol protifašistický odboj SNP.
Z: Mgr. Lipovská
Exkurzia Banská Bystrica a Kynceľová
Dňa 13.6. 2025 sa štyridsať žiakov z 9. A, 9.B a 8.B zúčastnilo zaujímavej exkurzie do Banskej Bystrice a dedinky Kynceľovej, kde sa nachádza Slovenské múzeu máp. Naši žiaci sa dozvedeli o bohatej minulosti a výnimočnej súčasnosti kartografie na Slovensku. Pani lektorka nám vysvetlila nielen tradičné, ale i moderné postupy a technológie, ktoré sa používajú pri vytváraní nových máp. Najviac všetkých zaujalo zobrazenie krajiny na jedinečnom pieskovom interaktívnom modeli, ktorý si mohli sami vyskúšať. Potom sme sa presunuli do historického centra Banskej Bystrice, ktoré je pretkané pamiatkami a úzko späté s dejinami mesta. Začali sme na Námestí SNP, kde stojí Hodinová veža a významný Trojičný stĺp. Ukázali sme si Thurzov dom, ktorý patrí medzi najznámejšie domy na námestí a zaujímavú budovu Riaditeľstva Štátnych lesov – Kammmerhof. Návštevou OC Európa sme zakončili pekný koncoročný výlet.
Zodpovedná : PaedDr. Andrea Šimkovičová
Koncoročný výlet prváčikov
V utorok (10. júna 2025) žiaci prvého ročníka absolvovali koncoročný výlet do Trenčína. Najskôr sa s triednymi pani učiteľkami presunuli do KKC Hviezda, kde si pozreli rodinný muzikál „Pinocchio a jeho divadelný sen“ - novú divadelnú adaptáciu príbehu neposedného dreveného chlapca, ktorý sa túži stať skutočným chlapcom. Muzikál deťom umeleckou formou ukázal dôležitosť vzdelania, pracovitosti, priateľstva, slobody a ľudských hodnôt.
Následne sa triedy aj s pani učiteľkami presunuli do historického centra mesta, kde si vychutnali zmrzlinu a nakúpili pamätné suveníry.
Zodpovedné: Mgr. K. Bieliková, Mgr. M. Fantúrová, Mgr. K. Štefková
Študijný pobyt v CERNE
V dňoch 8.6.-14.6.2025 sa Mgr. Alena Čibiková zúčastnila študijného pobytu učiteľov fyziky v CERNe. Cieľom bolo poskytnúť najnovšie poznatky z oblasti fyziky elementárnych častíc priamo v unikátnom vysokošpecializovanom pracovisku v CERNe. V tomto veľkom laboratóriu nájdete mnoho lineárnych a kruhových urýchľovačov, v ktorých vedci urýchľujú časticové zväzky na rýchlosť blízku rýchlosti svetla a pri zrážkach týchto častíc sledujú javy s nimi spojené. Snažia sa pochopiť antihmotu, vznik vesmíru, pracujú na projektoch v oblasti medicíny a iných odvetviach v priemysle.
Program bol veľmi bohatý a zaujímavý. Semináre, prednášky, návštevy laboratórií, exkurzie, ktorých sa 34 vybraných učiteľov z celého Slovenska zúčastnilo, boli zabezpečené špičkovými odborníkmi v danej oblasti. Vedomosti, znalosti a skúsenosti, ktoré počas tohto pobytu učitelia získali budú prínosom nielen pre nich, ale aj ich žiakov.
Pobyt bol organizovaný oddelením didaktiky fyziky PD UPJŠ, Ústavom časticovej fyziky v CERNe v spolupráci so Slovenskou fyzikálnou spoločnosťou a finančnej podpory Ministerstva školstva SR. Minister školstva Tomáš Drucker sa osobne s učiteľmi v CERNe stretol a v diskusii s nimi zhodnotil, že takéto študijné pobyty majú veľký význam a prínos a má zmysel ich podporovať a realizovať.
Populárna a klasická hudba, Výtvarné prechádzky storočiami - informačná výchova v knižnici
Informačnú výchovu v Mestskej knižnici v Bojniciach absolvovalo druhý júnový týždeň cez HUV a VYV spolu 134 žiakov 5. až 8. ročníka. Žiaci sa učili orientovať v knižnici, jej fonde a katalógoch. Dozvedeli sa o externých zdrojoch informácií, o kľúčových slovách, medzinárodnom desatinnom triedení, bibliografiách, rešeršiach, o Slovenskej národnej knižnici aj iných národných knižniciach, o medziknižničnej a medzinárodnej medziknižničnej výpožičnej službe, o digitalizácií knižníc aj o princípe vypracovávania bibliografii a rešerší na odborné témy. Bol im predstavený systém knižníc na Slovensku s poukázaním na spoluprácu medzi nimi. V praxi si vyskúšali vyhľadávanie odborných termínov z hudby a výtvarnej výchovy vo všeobecných aj odborných slovníkoch, v encyklopédiách a on line katalógu MsK Bojnice. Ďakujeme pani Katke Gabrišovej za podrobné vysvetlenie.
Z: Mgr. Lipovská
EXKURZIA – múzeum Kammerhof
Dňa 10.6. 2025 žiaci 6. ročníka absolvovali exkurziu v Banskej Štiavnici., ktorá prepájala predmety technika, geografia, dejepis, fyzika, matematika.
Žiaci si prezreli zaujímavé expozície v banskom múzeu Kammerhoff. Kochali sa vystavenými minerálmi, technikou používanou pri ťažbe zlata. Spoznali význam Banskej Štiavnice ako centra technického vzdelávania v oblasti baníctva a lesníctva podporovaného už cisárovnou Máriou Teréziou. Žiakov zaujali aj banícke uniformy, symboly a vyznačenie nultého poludníka.
Zážitok mali tiež z aktivity ryžovania zlatiniek, ktoré si vyskúšali a odniesli si nájdenú zlatinku s osvedčením.
Nasledovala vychádzka v okolí múzea, na námestí neušiel pozornosti obdivuhodný morový stĺp aj rekonštrukcia budov zasiahnutých požiarom.
Z exkurzie sa žiaci vrátili s peknými zážitkami a obohatení o nové poznatky a skúsenosti.
Zodpovední : Mgr. Emília Mikulášová, Ing. Ľubica Gajdáčová
Poďakovanie
V mene žiakov a zamestnancov ZŠ s MŠ v Bojniciach úprimne ďakujeme spoločnosti Karton.sk s.r.o., Severná ulica 2529/37, 971 01 Prievidza za kartónové krabičky, poskytnuté ako sponzorský dar. Vďaka tejto pomoci zriadime v jednotlivých triedach tzv. Krabičky bezpečia v rámci podpory duševného zdravia detí na našej škole.
S vďakou za spoluprácu
Mgr. Mária Soláriková
riaditeľka školy
Deň rodiny