Školský špeciálny pedagóg
Keď Vám kvet prestane kvitnúť, upravíte prostredie v ktorom rastie, nenaprávate kvet.“
(Alexander denHeijer)
Kto je školský špeciálny pedagóg?
Školský špeciálny pedagóg(ŠŠP) poskytuje rodičom a pedagogickým zamestnancom školy poradenstvo pri riešení výchovno-vzdelávacích ťažkostí u žiakov so ŠVVP a rizikových žiakov, ktoré boli pedagógom vypozorované na vyučovacom procese. Na základe vlastného pozorovania a orientačného diagnostického špeciálno-pedagogického vyšetrenia navrhuje ďalší postup.
Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Jana Mjartanová
E-mail:
Miesto konzultácii: pracovňa ŠŠP v C-pavilóne na 2.poschodí
Konzultačný deň: v priebehu týždňa podľa dohody
Pracovná doba: Po-Pi: 7:00-15:00
Základné informácie o činnosti školského špeciálneho pedagóga na škole:
- Pravidelne realizuje individuálne špeciálno-pedagogické intervencie so žiakmi s podpornými opatreniami (PO)na škole, ktorí majú odporúčania z Centra poradenstva a prevencie (CPP).
- Súčasťou jeho práce je aj preventívno-intervenčná a depistážna činnosť, resp. vyhľadávanie a podpora žiakov s rôznymi problémami vo výchovno-vzdelávacom procese.
- Pracuje so žiakmi s čiastkovými oslabeniami.
- Kompletizuje dokumentáciu žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami(švvp).
- Sleduje termíny kontrolných vyšetrení detí v CPP a odosiela potrebnú dokumentáciu k vyšetreniam.
- V spolupráci s vyučujúcimi vytvára individuálny výchovno-vzdelávací program pre žiakov so švvp.
- V spolupráci s pedagógmi navrhuje podporné opatrenia pre deti s rôznymi problémami vo výchovno-vzdelávacom procese .
- Poskytuje špeciálno-pedagogické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom detí alebo žiakov, pedagogickým zamestnancom a pedagogickým asistentom .
- Aktívne sa zúčastňuje na zápise žiakov do 1. ročníka, kde poskytuje špeciálno-pedagogické poradenstvo.
- Systematicky sa vzdeláva a sleduje nové prístupy a trendy v odborných oblastiach súvisiacich s náplňou, poslaním a koncepciou ZŠ.
- Sleduje zmeny v legislatíve týkajúce sa žiakov so švvp.
- Spolupracuje s výchovným poradcom, pedagógmi, pedagogickými asistentkami , vedením školy a s ostatnými poradenskými inštitúciami.
- Napomáha vedeniu školy zabezpečiť vzdelávanie pedagógov odbornými zamestnancami poradenských zariadení.
- V prípade potreby pozoruje prácu žiakov na vyučovacích hodinách za účelom riešenia problémov vo výchovno-vzdelávacom procese.
Vedenie školy vytvorilo podmienky na prácu so žiakmi so švvpv priestoroch školy. Žiaci majú k dispozícii učebňu s množstvom zaujímavých pomôcok. Obsah stimulácie počas špeciálno-pedagogickej intervencie so žiakmi je nastavený podľa odporúčaní z CPP . Na individuálnych intervenciách sa ŠŠP venuje nasledovným oblastiam:
• Rozvoj čiastkových funkcií (pamäť, myslenie, koncentrácie pozornosti, atď.).
• Rozvoj percepčno-motorickej koordinácie.
• Rozvoj grafomotoriky, jemnej a hrubej motoriky.
• Rozvoj pravo-ľavej priestorovej orientácie.
• Rozvoj matematického myslenia, práca s matematickými operáciami, vzťahy medzi nimi, slovné úlohy.
• Rozvoj slovnej zásoby a komunikačných zručností.
• Rozvoj čitateľských zručností, techniky čítania a porozumenia v čítaní.
Spolupráca s rodičmi, zákonnými zástupcami:
Termín na konzultáciu si rodičia môžu dohodnúť so ŠŠP v priebehu týždňa . Témou takýchto stretnutí býva výmena skúseností rodiča a špeciálneho pedagóga a hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa a pri zdolávaní jeho špecifických problémov. Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie a posilnenie sebavedomia rodiča v jeho náročnej úlohe podporovať vzdelávanie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Veľmi dôležitá je aj domáca príprava žiaka so švvp a kontrola zo strany rodiča je náročnejšia, práve kvôli handicapu dieťaťa. Pri inklúzii musia zvýšenú aktivitu preukazovať všetky tri zložky – rodič, žiak, pedagóg – teda nie iba učiteľ. Samozrejme cieľom je dosiahnuť u žiaka čo najväčšiu samostatnosť, no k tomu je potrebné dieťa postupne viesť. Nemôžeme očakávať, že dieťa sa osamostatní bez našej pomoci. Nemenej dôležitá je komunikácia so žiakom na všetkých úrovniach a jeho psychická podpora aj v prípade neúspechu tak zo strany pedagógov, ako aj rodičov.
Majte na pamäti, že včasné odhalenie prítomnosti špecifických porúch učenia, vytrvalá a pravidelná práca dieťaťa doma pri správnom odbornom vedení sú základným predpokladom úspechu pri náprave porúch učenia. Každý, čo i len malý úspech je preňho motiváciou a posilňuje jeho sebavedomie. V prípade, že sa dieťaťu neposkytne potrebná starostlivosť môžu poruchy učenia veľmi negatívne ovplyvniť život dieťaťa, jeho vzťah k učeniu ako takému, príp. mu úplne znemožnia jeho plynulé vzdelávanie. Mnohokrát sa v dôsledku opakovaného neúspechu v škole objavia problémy v správaní, čím sa situácia viac komplikuje. Spoločne dokážeme ľahšie zvládnuť akékoľvek problémy a vychovať múdrych, dobrých a sebavedomých ľudí.
Užitočné linky:
Centrum poradenstva a prevencie, Bakalárska 2, Prievidza : http://www.cpppap-pd.sk
Súkromné centrum poradenstva a prevencie, Bojnická cesta 2, Prievidza: http://www.smetupreteba.sk
Súkromné centrum poradenstva a prevencie, Zemianske Kostoľany: http://www.logopedys.sk
Linka detskej istoty: http://www.ldi.sk
Internetová poradňa pre mladých: https://ipcko.sk
Linka dôvery Nezábudka: https://linkanezabudka.sk
Pomoc obetiam násilia: http://www.pomocobetiam.sk